Nie wyrzucaj – wykorzystaj!
Bardzo często we własnym domu wyrzucamy sporo tzw. „odpadów” nie zdając sobie sprawy z tego, że możemy z nich skorzystać w bardzo praktyczny i prosty sposób. Postanowiłam zebrać w jednym wpisie kilka zaskakujących sposobów na wykorzystanie „odpadów” zarówno spożywczych jak i kosmetycznych.
Fusy z kawy
Jeśli pijesz codzienną kawkę lub dwie, produkujesz spore ilości fusów, które najpewniej lądują w zlewie lub koszu. A szkoda, bo takie fusy to doskonały nawóz dla roślin, które lubią kwaśną ziemię. Wszelkie wrzosy, tuje, czy krzaki borówek będą bardzo wdzięczne, jeśli zachowasz fusy i będziesz je podsypywać co jakiś czas. Taki zabieg będzie zasilał Twoje roślinki.
Fusy z kawy to także cudowna baza do przygotowania domowego energetyzującego peelingu skóry całego ciała. Wystarczy je zmieszać z oliwą z oliwek i wymasować całe ciało przed kąpielą.
Zbierając fusy pamiętaj, aby je dobrze wysuszyć, tak żeby podczas ich przechowywania nie powstawała pleśń.
Inne ciekawostki o kawie znajdziesz tutaj (klik).
Pulpa warzywna lub owocowa po wyciśnięciu soku
Jeśli stosujemy sokową kurację oczyszczającą, produkujemy spore ilości pulpy, czyli tzw. trociny pozostałe po wyciśnięciu warzyw i owoców. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba ich wyrzucać. Możemy je przechowywać w lodówce i wykorzystać w różnych potrawach. Przykładowo pulpa z jabłek (o ile wyczyściliśmy jabłka z gniazd pestkowych) to świetny dodatek do surówek z kapusty. Wszelkie pulpy warzywne możemy wykorzystać do przygotowania wytrawnych placuszków lub pasztetów.
Kiedy przeprowadzałam sobie kurację sokiem z selera, pozostałą pulpę wykorzystywałam właśnie w ten sposób. Tutaj znajdziesz przepisy (klik).
Pulpa warzywna lub owocowa to również cudowna witaminowa maseczka odżywcza. Wystarczy nałożyć ją na skórę twarzy i dekolt.
Resztki z mydła
Co robisz z resztkami mydła??
Wyrzucasz czy wykorzystujesz?
W moim domu stosuję tylko mydła naturalne, najczęściej marsylskie lub ryżowe. Ich resztki osuszam i zamykam w małym słoiczku. Dzięki temu zawsze mam mydełko do prania ręcznego lub zapierania plam.
Takie resztki mydlane możemy zetrzeć lub zmielić na płatki mydlane, które też wykorzystujemy do prania.
Możemy również rozpuścić je w gotującej się wodzie, dodać kilka kropki olejków eterycznych i przelać do dozownika na mydło w płynie.
Jeśli chcesz zredukować chemię w swoim domu, ale nie wiesz jak się do tego zabrać, zapraszam Cię na serię tekstów Zdrowej Brzózki DOM BEZ CHEMII (klik)
Woda pozostała po namaczaniu kasz i nasion
Czy wiesz, że pozostała woda po namaczaniu nasion na kiełki, kasz lub strączków jest świetnym naturalnym nawozem dla Twoich kwiatków domowych???
Dowiedziałam się o tym miesiąc temu i od tamtej pory podlewam moje kwiaty właśnie zlaną woda po namaczaniu nasion, kasz i strączków. Muszę przyznać, że wszystkie kwiaty ożyły i ruszyły nieźle z kopyta! Większość storczyków powypuszczało pędy do kwitnięcia, a pozostałe rośliny zielone wypuszczają świeże liście jeden po drugim. To naprawdę im służy ❤️
Oczywiście najpierw nasze nasiona i kasze płuczemy, a dopiero potem zalewamy wodą na noc. Z rana mamy gotowe kasze do ugotowania, a przy okazji wodę dla kwiatów.
Skórki z cytryn
Czy wiesz, że ze skórek z cytryn możesz w bardzo prosty sposób przygotować wzmacniający syrop?
Witaminy i minerały znajdują się nie tylko w soku, ale również w skórce.
Jeśli korzystasz z cytryn ekologicznych to sprawa jest jeszcze prostsza, ponieważ wystarczy wymyte skórki pokroić w kostkę i zalać miodem. W innym przypadku warto cytryny wymoczyć najpierw w wodzie z sodą, a następnie w wodzie z octem i dobrze wyszorować skórkę zanim z niej skorzystamy.
Syrop możemy spożywać po łyżeczce, albo dolewać do wody, czy przestudzonej herbaty.
Skórkę z cytryn możemy także otrzeć na tarce i zamrozić w słoiczku. Będzie jak znalazł kiedy w przepisie na domowe ciacho będziemy potrzebować tartej skórki cytryny.
Wewnętrzna część skórki może być również wykorzystana do porządków domowych. Możemy nią natrzeć drewniane deski, aby je odświeżyć lub umyć nimi armaturę łazienki i kuchni.
Jeśli mamy problem z kurzajkami, skórka z cytryny też przyjdzie nam z pomocą. Namaczamy skórkę przez cały dzień w occie jabłkowym, a następnie robimy sobie okład z takiej skórki na kurzajkę przez całą noc. Po jakimś czasie rozpulchniona skóra po prostu odpadnie razem z kurzajką.
Czy wiesz że ocet jabłkowy możesz przygotować w łatwy sposób we własnym domu? (klik)
Skórkę z cytryny możemy również zakisić. Kiszone cytryny to mocno aromatyczny dodatek do wielu dań ceniony m.in. w kuchni marokańskiej. Samą skórkę również możemy zakisić w ten sam sposób jak całe cytryny. Tutaj znajdziesz przepis (klik).