Zupa cebulowa na grochu
Czy zauważyliście u siebie takie zjawisko, że przez długi czas macie ochotę na konkretną potrawę, ale jakoś tak się składa, że nie możecie się do tego zabrać? Ja miałam tak z zupą cebulową. Tak się jakoś składało, że bardzo rzadko ją jadłam i nigdy jej nie gotowałam. Ale przyszedł taki dzień, że już mocno ta zupa o sobie przypominała, zakupiłam zatem kilogram cebuli i stało się. Teraz jak piszę ten przepis, to aż ślinka mi cieknie na samą myśl o niej…
Połączenie grochu z dużą ilością duszonej cebuli jest bajeczne. To są główne składniki zupy, która podbiła moje serce i kubki smakowe. Mocno aromatyczna, słodko słona, o wyrazistym smaku, a do tego pożywna – taka jest właśnie zupa cebulowa.
Możemy ją podawać samą lub z grzankami, czy ulubioną mieszanką pestek lub świeżych kiełków.
Przepis na zupę cebulową na grochu:
Składniki:
– 2 litry wody
– 1 kg cebuli
– 250 g grochu łuskanego połówki
– 3 ząbki czosnku
– 3 pietruszki
– 1 marchew
– 2 łyżki oleju kokosowego
– przyprawy po 1 łyżeczce: kumin/ kminek, majeranek, kurkuma, kozieradka, papryka słodka wędzona,
– sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Dzień lub nawet dwa dni wcześniej zalewamy opłukany groch wodą. Wodę wymieniamy co 12 godzin i za każdym razem płuczemy groch pod bieżącą wodą. Dzięki temu wyciągniemy z niego więcej wzdymających substancji.
Ewentualnie zamiast grochu możemy użyć ciecierzycy lub czerwonej soczewicy. Cieciorkę moczymy podobnie jak groch, natomiast soczewicę nie musimy moczyć wcale.
Groch zalewamy świeżą wodą i gotujemy. Możemy go najpierw obgotować przez pół godziny i wylać tą wodę. To dodatkowo wyciągnie jeszcze z niego wzdymającego substancje. Następnie zalewamy obgotowany groch świeżą wodą i gotujemy go razem z łyżeczką kuminu (kminek rzymski) lub kminku do miękkości. Jeżeli nasze jelita dobrze przyswajają strączki, możemy pominąć pierwszy etap obgotowania grochu.
W między czasie kroimy warzywa (czosnek, pietruszkę i marchew) i dorzucamy do gotującego się grochu.
Cebulę kroimy w dość grube piórka i dusimy na patelni z olejem kokosowym aż zmięknie, najlepiej pod przykryciem, co chwilę mieszając.
Kiedy groch jest wystarczająco miękki, dodajemy podduszoną cebulkę i pozostałe przyprawy. Całość zagotowujemy i następnie blendujemy na krem.
Smacznego i na zdrowie!