Kamila Bachula

Holistyczne podejście do zdrowia – Ajurweda – Joga śmiechu

Domowa spiżarka Jestem tym, co jem

Owocowe przetwory bez cukru

Czy przetwory owocowe można przygotować bez tony rafinowanego cukru? TAK!!!!! Czy są smaczne? TAAAK!!!!! Przecież owoce mają to do siebie, że są słodkie 🙂 . Może zamiast tony cukru i takich wynalazków jak żelfix, które zamieniają pyszne owoce w prozapalne produkty dżemopodobne, wystarczy naszym przetworom poświęcić trochę więcej czasu, tak żeby woda z nich powoli odparowała. W ten sposób w naszych słoikach przechowamy pyszną, naturalnie gęstą esencję owocową, w sam raz na długie zimowe wieczory. U mnie w roli głównej: JABŁKA, ŚLIWKI i MALINY.

Uzasadnieniem dla użycia sporej ilości cukru w przetworach owocowych są jego konserwujące właściwości. Działanie konserwujące cukru polega na zwiększeniu ciśnienia osmotycznego, podobnie jak podczas zastosowania soli w przetworach warzywnych, dzięki czemu mikroorganizmy nie mogą się w takich warunkach rozwijać. Jednak zamiast pakowania olbrzymich ilości cukru do naszych przetworów owocowych, możemy je po prostu dobrze wysmażyć, aby pozbyć się z nich jak największej ilości wody. Dodatkowo musimy pamiętać, aby słoiki i nakrętki wcześniej wyparzyć, a nasze konfitury nakładać gorące i od razu zakręcać. Można je również dodatkowo zapasteryzować w gotującej się wodzie lub w piekarniku.

Moje bezcukrowe przetwory z jabłek i śliwek spokojnie wytrzymują w pokojowych warunkach kilka miesięcy. Tak samo domowy sok z winogron bez cukru spokojnie się utrzymuje w temperaturze pokojowej. W tym roku postanowiłam przygotować w ten sposób też maliny, które zmieszałam z jabłkami i odrobiną cukru kokosowego, aby załagodzić ich kwasowość 🙂 . To połączenie jabłek z malinami bardzo mi posmakowało. Część powidła śliwkowego również zmieszałam z jabłkami! Dodanie jabłka do bardziej kwaśnych owoców, spowoduje załagodzenie tej kwasowości 🙂 .

Jeśli chcesz razem ze Zdrową Brzózką świadomie zadbać o swoje zdrowie, wpisz się do newslettera 🙂

[mc4wp_form id=”1736″]

przetwory-z-owocow-1

 

Przepis na powidło śliwkowe:

Składniki:

  • 5 kg śliwek, węgierek lub innych
  • opcjonalnie cynamon lub suszony imbir

przetwory-z-owocow-4

Przygotowanie:

Umyte i wypestkowane śliwki smażymy na bardzo małym ogniu. Przyda się do tego dobry garnek ceramiczny, dzięki czemu mieszanie powidła nie musi być tak częste. Moje powidło smażyło się przez 4 dni po kilka godzin dziennie. Śliwki zredukowały swoją objętość przynajmniej o połowę. Pod koniec smażenia doprawiłam powidło cynamonem i imbirem, dobrze je podgrzałam i gorące nakładałam do wyparzonych słoików. Można słoiki jeszcze dodatkowo zapasteryzować.

przetwory-z-owocow-3

Przepis na marmoladę ze śliwek i jabłek:

Składniki:

  • 3 kg śliwek
  • 3 kg jabłek
  • cynamon

Przygotowanie:

Wcześniej należy wysmażyć śliwki w ten sam sposób jak w pierwszym przepisie. Jabłka obieramy i trzemy na tarce przez co potrzebują zaledwie kilku godzin smażenia, ponieważ woda szybciej z nich paruje. Smażymy na bardzo małym ogniu, często mieszając. Pod koniec smażenia łączymy ze sobą dwa rodzaje owoców, przyprawiamy cynamonem i dusimy na małym ogniu jeszcze przez przynajmniej pół godziny. Następnie gorącą masę owocową nakładamy do wyparzonych słoików. Marmoladę możemy jeszcze zapasteryzować w gotującej się wodzie lub w piekarniku.

przetwory-z-owocow-16

Przepis na dżem malinowo-jabłkowy:

Składniki:

  • 2 kg malin
  • 2 kg jabłek
  • 2 łyżki cukru kokosowego

Przygotowanie:

Jabłka obieramy i ścieramy na tarce. Następnie smażymy je przez kilka godzin na bardzo małym ogniu, często mieszając. Maliny zasypujemy cukrem kokosowym i dusimy na małym ogniu. Maliny po ugotowaniu potrafią nabrać mocnego kwaśnego smaku stąd ten cukier kokosowy 🙂 . Wystarczy im 2 godziny duszenia. Pod koniec odparowywania owoców, łączymy jabłka z malinami i dokładnie mieszamy. Smażymy dżem jeszcze przez pół godziny i nakładamy gorący do wyparzonych słoików. Możemy nasze słoiki z dżemem dodatkowo zapasteryzować, aby mieć pewność, że przetrwają zimę 🙂 .

Domowe przetwory owocowe, przygotowane w ten sposób, nie mają sobie równych. W sklepie jest pełno dżemów i konfitur dostępnych przez cały rok, co zachęca do uaktywnienia się naszego wewnętrznego lenia… No po co miałabym stać przy tych garach tyle godzin, jak wszystko jest w sklepie?! A no po to, że tylko wtedy wiem co jem… Niestety jakość sklepowych przetworów z owoców jest czasami tak niska, że w rezultacie w słoiku mamy sam cukier lub syrop glukozowo- fruktozowy z dodatkiem owoców! A o szkodliwości cukru (klik) będę Wam kochani powtarzać do znudzenia 😉

Smacznego i na zdrowie!

przetwory-z-owocow-2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kamila Bachula - szczęśliwa żona i mama, z wykształcenia jest nauczycielem języka angielskiego, ale z zamiłowania tworzy bloga Zdrowa Brzózka, który powstał z potrzeby serca. W 2009 roku weszła do niestety rosnącego w liczbę grona CUdaków za sprawą zdiagnozowanego schorzenia Colitis Ulcerosa (WZJG). Świadomie szukając przyczyny tej choroby autoimmunologicznej odkrywa świat holistycznego podejścia do zdrowia, które mówi, że człowiek składa się nie tylko z ciała, ale i umysłu i duszy. Narzędziami stosowanymi przez Kamilę, które skutecznie jednoczą ciało, umysł i duszę, są Ajurwedą (starożytna medycyna indyjska) oraz joga i śmiechoterapia.