Kamila Bachula

Holistyczne podejście do zdrowia – Ajurweda – Joga śmiechu

Ajurweda Zrozumieć i pokochać swoje ciało

Konsultacja ajurwedyjska

Od kilku ładnych lat podchodzę do życia jak do drogi, która prowadzi mnie coraz bliżej siebie. Drogi, na której coraz bardziej poznaję siebie, swoje potrzeby, swoje mocne i słabsze strony, oraz metody działania i postępowania, które mi służą. Okazuje się, że poznanie siebie to niezbędny puzzel układanki z obrazkiem, na którym widzimy zdrowie, dobre samopoczucie i szeroko pojęty dobrobyt, bo niby skąd mamy wiedzieć czy coś nam służy, czy nie, jeśli nie znamy swoich potrzeb. Ajurweda daje nam zarówno narzędzia, aby rozpoznać wszystkie te „niewiadome” oraz skuteczne i sprawdzone przez tysiące lat sposoby na zaopiekowanie się sobą. W tym wpisie opiszę jak przebiega konsultacja ajurwedyjska i czego się dowiesz o sobie uczestnicząc w niej.

Aby zrozumieć podejście Ajurwedy do człowieka i świata, trzeba zacząć od początku…

Ajurweda patrzy na świat poprzez żywioły. Wszystko co nas otacza zbudowane jest z pięciu żywiołów w różnych proporcjach.

Także my.

Te żywioły to ziemia, woda, ogień, powietrze i eter, czyli przestrzeń, w której wszystko się zawiera. Tych pięć żywiołów łączy się ze sobą w pary i dzięki temu tworzą się nowe jakości, które w Ajurwedzie nazywane są doszami.

Połączenie ziemi i wody daje nam najcięższą i najbardziej stabilną doszę Kaphę.

Ogień i woda łącząc się ze sobą tworzą dynamiczną i ognistą jakość nazywaną dosza Pitta.

Powietrze i eter tworzą najlżejszą i najbardziej wrażliwą doszę Vata.

Te trzy dosze są zbiorem konkretnych cech, które dają nam określone potencjały.

Naszym zadaniem na konsultacji jest poznać swój indywidualny rozkład żywiołów i tym samym nasze potencjały oraz słabsze strony.

Zrozumienie -> akceptacja -> ulga

Każda z dosz ma swoje słabsze i mocne strony. Znając je wiemy jak zaopiekować się tymi słabszymi, aby nie blokowały naszego rozwoju oraz wiemy jakie mamy super moce i jak możemy je wykorzystać, aby ruszyć do przodu i cieszyć się pełnią naszego życia.

Przykładowo dosza Kapha jest dość stabilna emocjonalnie, bardzo ciepła i lojalna, ale jednocześnie ma tendencje do zamykania się przed ludźmi i światem oraz do nadmiernego lenistwa. Ciało Kaphy to ciało silne i wytrzymałe, co przenosi się na stabilne zdrowie. Jednak to też może być zgubne, ponieważ kiedy nadwyrężamy ciało Kapha swoim trybem życia, przez długie lata możemy nie odczuwać żadnych dolegliwości, ale kiedy już się pojawią, są one poważne i ciężkie do wyleczenia.

Z kolei dosza Pitta jest niezwykle charyzmatyczna, konkretna, świetnie odnajduje się w roli lidera, natomiast jej ciemną stroną jest nadmierna krytyka zarówno w stosunku do siebie jak i innych. Pitta ma również tendencję do wybuchów złości i przepracowywania się ponieważ jej perfekcjonizm i zbyt wysokie ambicje pochodzące z umysłu zmuszają ciało do ciągłego działania. Kiedy ciało Pitty jest przepracowane pokazuje to w bardzo mocny sposób silnymi i nagłymi stanami zapalnymi oraz odcięciem energii, który zmusza do odpoczynku.

Dosza Vata to ta najdelikatniejsza i najbardziej wrażliwa, dzięki czemu jest doskonałą skarbnicą kreatywnych pomysłów, bo ma do nich łatwy dostęp. Vaty to dusze artystyczne, wrażliwe na piękno, a to z kolei wystawia je na krytykę innych, która jest bardzo dla nich bolesna. Vata bardzo bierze sobie wszystko do siebie obwiniając siebie za każde niepowodzenie. Ta wrażliwość i emocjonalność Vaty przekłada się na słabość w ciele, która objawia się częstymi dolegliwościami i przewlekłymi chorobami.

Na konsultacji ajurwedyjskiej korzystam z narzędzi, które pomagają mi rozpoznać ile jest Vaty, Pitty i Kaphy w Twoim ciele i umyśle. Taka wiedza daje Ci możliwość szerszego zrozumienia siebie i swoich potrzeb.

Przykładowo Kapha potrzebuje zewnętrznej motywacji do działania oraz lekkiego jedzenia, aby nie obciążać siebie dodatkowo.

Pitta potrzebuje regularnych przerw w pracy, nawet kiedy nie czuje zmęczenia oraz alkaicznego jedzenia, które będzie ją schładzać, aby nie doprowadzić do zakwaszenia ciała.

Z kolei największą potrzebą Vaty jest rytm, który ustabilizuje jej ciągłą zmienność i ruch na poziomie umysłu i ciała. Jej posiłki powinny być ciepłe i tłuste, aby ją ogrzać i uziemić.

W naszym świecie wszystko funkcjonuje na zasadzie dwubiegunowości.

Dzień i noc.

Białe i czarne.

Męskie i żeńskie.

I tak też cechy, które dostajemy w pakiecie z żywiołami i układem dosz, również dają nam coś jasnego i ciemnego.

Poznając siebie, możemy się odpowiednio o siebie zatroszczyć. Kiedy rozumiemy skąd pochodzą nasze słabsze strony, potrafimy je zaakceptować i z czułością się nimi zaopiekować.

Samokrytyka przestaje grać pierwsze skrzypce, ponieważ znamy źródło tego, czego w sobie nie akceptowaliśmy do tej pory.

To cudowne uczucie, kiedy w miejsce krytyki pojawia się zrozumienie i czułość do samej siebie. Porównałabym to uczucie z ulgą, lekkością, zgodą na siebie. Tak jakbyśmy robili dla siebie więcej przestrzeni, gdzie da się swobodnie i głęboko oddychać.

Dlaczego miałabyś/ miałbyś się umówić na konsultację ajurwedyjską właśnie ze mną?

Moja świadoma podróż w głąb siebie trwa już kilka ładnych lat. Poznałam różne techniki pracy ze sobą, zarówno na poziomie ciała, umysłu i duszy. Ajurweda, która pojawiła się stosunkowo niedawno w moim życiu, jest dopełnieniem i usystematyzowaniem tego wszystkiego, co już poznałam. Ajurweda daje mi też skuteczne narzędzia do pracy najpierw ze sobą, a potem z moimi klientami.

Czuję, że praca z ludźmi za pomocą Ajurwedy to moja pasja.

Moja droga serca, które wyraźnie mnie prowadzi właśnie w tym kierunku.

Cudownie jest obserwować wasze procesy przemian po konsultacjach.

Cudownie jest obserwować wasze wglądy i wspierać was na tej drodze.

Przed konsultacją otrzymujesz ode mnie ankiety i listę zdjęć do wykonania. Ankiety pomagają wyciągnąć najważniejsze informacje przed naszym spotkaniem, tak, aby nie tracić na to czasu podczas naszego spotkania. Zdjęcia są niezbędne to prawidłowego określenia żywiołów w Twoim wyglądzie (Prakriti).

Dzięki temu przygotowaniu, podczas pełnej konsultacji ajurwedyjskiej, która trwa nawet do dwóch godzin, mamy przestrzeń zarówno dla Twojego ciała, umysłu i duszy.

Podczas pracy z klientami słucham swojej intuicji, która prowadzi mnie w takie zakątki, które są na ten moment do uzdrowienia.

Po konsultacji otrzymujesz cały zestaw indywidualnych zaleceń, dotyczących zarówno diety, jak i pracy z emocjami, duszą i umysłem. Otrzymujesz wszystko to, co jest Ci teraz niezbędne, aby zbalansować się i odczuć stan równowagi.

I to jest ten moment, od którego teraz wszystko zależy od Ciebie.

Sama rozmowa ze mną i zapoznanie się z zaleceniami niczego nie zmieni w Twoim życiu.

Proces wdrażania zaleceń nie jest łatwy, ponieważ często tych zaleceń jest sporo i można się pogubić.

Na szczęście tutaj również możesz liczyć na moje wsparcie.

Razem możemy ustalić plan wdrażania zaleceń przez następne miesiące. Dzięki temu małymi krokami będziesz się zbliżać do swojej równowagi i w międzyczasie załapiesz o co w tym wszystkim chodzi.

Moim celem jest nauczyć Cię dbać o siebie samodzielnie.

Bo sedno Ajurwedy i jej wiedzy ma jedno podstawowe przesłanie – aby wiedzieć, jak powracać do siebie, do swojej równowagi i swojego najwyższego potencjału.

OPCJA 1
Jednorazowego spotkanie
dwugodzinna
konsultacja ajurwedyjska
wraz z zestawem zaleceń

w cenie 333 zł

OPCJA 2
Cykl 3 godzinnych spotkań

3 konsultacje ajurwedyjskie są rozłożone w czasie co 2-3 tygodnie,
zalecenia wdrażasz pomiędzy spotkaniami,
masz moje wsparcie pomiędzy spotkaniami

w cenie 555 zł/ cykl

Podczas naszej współpracy po konsultacji przy wdrażaniu zaleceń nadal trwa proces Twojego poznawania siebie. Ja jestem jego cichym obserwatorem i głosem, który wspiera i czasem naprowadza.

Jeśli czujesz całą sobą/ całym sobą, że taka droga do siebie jaką Ci tutaj oferuję, rezonuje z Tobą, napisz do mnie, aby umówić się na konsultację, która z pewnością przemieni Twoje życie.

Nie może być inaczej, bo kontakt z Ajurwedą i jej wiedzą, przemienia nas.

Dodaje skrzydeł.

Nadaje kierunek.

I wspiera nas na naszej nowej drodze rozwoju.

Zapraszam Cię po nowe pokłady energii, które zasilą Cię jak to drzewo starą, sprawdzoną przez tysiące lat wiedzą.

Kontakt mailowy: kamilabachula3@gmail.com

Sprawdź opinie moich klientów na wizytówce Google (klik)

Przytaczam tutaj niektóre z nich:

 • Michał: Niesamowite doświadczenie i bardzo indywidualne, pełne opieki podejście. Człowiek zapomina jak wiele może zmienić jedne nawyk a jeśli ktoś, tak jak Kamila o tym przypomnieć, wytłumaczy i wesprze we wdrażaniu tego nawyku, to już wszystko staje się łatwiejsze. Dziękuje !!!
 • Martyna: Jeszcze zanim wybrałam się do Kamili na konsultację, wiedziałam, że będzie to cenne doświadczenie, jednak rzeczywistość przerosła moja oczekiwania! Po pierwsze jestem zachwycona Ajurweda, która znajduje rozwiązanie na wszelkie wątpliwości, traktuje każdego człowieka indywidualnie, zachęca do pracy nad sobą na wielu płaszczyznach. Po drugie jestem pełna podziwu i wdzięczności dla Kamili, która jest idealną osobą do wprowadzania człowieka w świat Ajurwedy. Jest czuła, niesamowicie uważna i otwarta, nie ocenia, ale trafia w punkt. Na konsultacji czułam się zaopiekowana, miałam wrażenie że Kamila zna mnie i zawsze wie jak i o co zapytać. A wszystkie zalecenia, które dostałam po konsultacji jeszcze bardziej mnie zachwyciły. Potwierdziły się moje podejrzenia odnośnie błędów żywieniowych, ale też okazało się ze wiele rzeczy robiłam dobrze intuicyjnie. Najbardziej podoba mi się fakt, że nie ma idealnej, „zdrowej” diety, takiej samej dla każdego. Każdy jest inny i zmienia się w ciągu swojego życia, a razem z nim powinna ewoluować dieta, która jest naszym najlepszym lekarstwem. Gorąco polecam wszystkim konsultacje u Kamili!
 • Kasia: Polecam konsultację ajurwedyjską z Kamilą, która otwiera oczy i umysł na wiele spraw związanych z dolegliwościami naszego ciała. Kamila zadając konkretne pytania pomaga odkryć gdzie leżą problemy, omawia je. Po konsultacji otrzymujemy zalecenia, wskazówki, które stopniowo możemy wdrażać do swojego życia, poprawiając jego jakość. Naprawdę warto!

2 KOMENTARZE

 1. Spotkania z Kamilą niosą ze sobą spokój. A konsultacja ajurwedyjska przyniosła dla mnie praktyczne porady ,które zmieniły moje życie na lepsze.
  Kamila masz ogromną wiedzę! Niesamowicie rozwiniętą intuicję, co się nie zdarza tak często wśród ludzi. Dzięki temu czułam się zrozumiana, wysłuchana- a Ty Kamila wyciągnęłaś praktyczne wnioski, które były celne! A ja nigdy bym na to nie wpadła, pozwalając aby jakaś zagmatwana energia krążyła po moim ciele.
  Super jest to, że mówisz wprost, podajesz listę zakupów, najbadziej dobrane produkty, które mi służą, nawet jakie asany jogi są dla mnie najkorzystniejsze aby zbalansować ciało i umysł!
  Po konsultacji wciąż podpowiadasz i dopytujesz. Bardzo mi służą Twoje porady i dziękuję, że jesteś!

  • Dziękuję Aga za piękne słowa i cieszę się, że mogłam pomóc. Droga do zdrowia i droga do siebie to wieloetapowa przygoda, także pamiętaj że jestem, gdybyś mnie potrzebowała na kolejnym zakręcie ❤️

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kamila Bachula - szczęśliwa żona i mama, z wykształcenia jest nauczycielem języka angielskiego, ale z zamiłowania tworzy bloga Zdrowa Brzózka, który powstał z potrzeby serca. W 2009 roku weszła do niestety rosnącego w liczbę grona CUdaków za sprawą zdiagnozowanego schorzenia Colitis Ulcerosa (WZJG). Świadomie szukając przyczyny tej choroby autoimmunologicznej odkrywa świat holistycznego podejścia do zdrowia, które mówi, że człowiek składa się nie tylko z ciała, ale i umysłu i duszy. Narzędziami stosowanymi przez Kamilę, które skutecznie jednoczą ciało, umysł i duszę, są Ajurwedą (starożytna medycyna indyjska) oraz joga i śmiechoterapia.