Kamila Bachula

Holistyczne podejście do zdrowia – Ajurweda – Joga śmiechu

Jestem tym, co jem

Wątróbka w warzywach

Wśród podrobów to właśnie wątróbka dostarcza nam najwięcej witamin i minerałów. Często nazywana jest naturalną multiwitaminą. Coraz więcej dietetyków poleca ją jeść na surowo, co zwiększa biodostępność składników odżywczych, przykładowo w formie shake’a z bananami i mlekiem kokosowym. Nie próbowałam jeszcze takiego szaleństwa 🙂 . Póki co wybieram bardziej tradycyjne formy jej podania, a najbardziej smakuje mi w towarzystwie cebulki i warzyw.

Często słyszę, że jedzenie wątróbki szkodzi, ponieważ to właśnie w niej jest najwięcej zmagazynowanego świństwa, którymi karmione są zwierzęta. Takie spostrzeżenia zazwyczaj popierane są informacjami z telewizji… Telewizja i inne media mają to do siebie, że sieją dezinformację, która wprowadza zamęt i wcale się nie dziwię, kiedy słyszę wkoło, że teraz to już nie wiadomo co jeść, a czego nie… Nasuwa się pytanie – czemu ma to służyć?

Jeśli mamy dylemat w jakimś temacie żywieniowym, to szukajmy wiedzy w sprawdzonych źródłach, a nie polegajmy na tym co mówią w kukiełkowym teatrzyku w pudełku na komodzie, czy ścianie. To samo przedstawienie, mające na celu wprowadzanie telewidza w błąd, dotyczyło oleju kokosowego i jego szkodliwego wpływu na zdrowie… Na szczęście świadomi konsumenci, stosujący olej kokosowy na co dzień, nie dadzą się zrobić w balona 🙂 . Najlepszym źródłem sprawdzonych informacji są osoby, które te produkty dobrze znają i z powodzeniem stosują od dłuższego czasu, a takich osób nie brakuje, bo coraz więcej ludzi świadomie dba o zdrowie i chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami. Jeśli chcemy zadbać o zdrowie kompleksowo, musimy zdobywać wiedzę w tym temacie, aby uniknąć wątpliwości kiedy następnym razem media wypuszczą nową ideę zaburzającą wszystko to, w co do tej pory wierzyliśmy i stosowaliśmy.

Jeśli chcesz razem ze Zdrową Brzózką świadomie zadbać o swoje zdrowie, wpisz się do newslettera 🙂

[mc4wp_form id=”1736″]

Wszystkie podroby są cennym źródłem witamin i minerałów, a ich gęstość odżywcza jest wyższa niż pozostałych mięsnych części zwierząt, ponieważ to właśnie narządy takie jak serce, nerki, żołądek czy wątroba, potrzebują tych cennych składników odżywczych w większych ilościach, aby prawidłowo spełniać swoje funkcje. Wątroba to owszem narząd, który jest odpowiedzialny za oczyszczanie organizmu z toksyn i niestety w dzisiejszych czasach ma baaaaaaardzo ciężką pracę do wykonania, ale nie jest to narząd, który magazynuje te toksyny. Głównym zbiornikiem toksyn jest tkanka tłuszczowa, dlatego jeśli kupujemy mięso z niesprawdzonego źródła, to lepiej wybierać chudsze kawałki.

Wątroba zamiast toksyn, magazynuje witaminy i antyoksydanty, takie jak A, D, E, K, B12, koenzym Q10, kwas foliowy, miedź i żelazo. Zawiera ich zdecydowanie więcej niż pozostałe podroby czy mięso, dlatego nazywana jest często naturalną multiwitaminą. Na diecie eliminacyjnej często sięgamy właśnie po takie gęsto odżywcze produkty, które pomagają w naturalny sposób uzupełniać braki spowodowane różnymi dysfunkcjami organizmu, a przy okazji nie obciążają mocno naszych portfeli 🙂 .

Smak wątróbki jednak nie zawsze wszystkim odpowiada. Może moja propozycja wątróbki w warzywach o wyraźnym smaku ułatwi Wam jej wprowadzenie do swojego jadłospisu na stałe 🙂 .

Przepis na wątróbkę w warzywach:

Składniki:

  • 500 g wątróbki z indyka
  • 1 łyżka smalcu z gęsi
  • 2 średnie papryki, kolor według uznania
  • 1 por
  • 2 – 3 średnie marchewki
  • 2 łyżki musztardy Dijon bez cukru
  • sól, pieprz, kurkuma, zmielone ziele angielskie

Przygotowanie:

Kroimy warzywa i lekko dusimy na smalcu z gęsi lub innym tłuszczu nasyconym. Dodajemy pokrojoną wątróbkę i znowu dusimy na małym ogniu. Dopiero pod koniec dodajemy wszystkie przyprawy i musztardę. W przypadku wątróbki ma to o tyle duże znaczenie, że sól powoduje jej stwardnienie podczas obróbki termicznej, dlatego lepiej przyprawić całość na samym końcu. Pamiętajmy też o tym, aby nie dusić jej zbyt długo, ponieważ temperatura zmniejsza ilość jej cennych składników odżywczych, na których tak bardzo nam zależy.

Smacznego i na zdrowie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kamila Bachula - szczęśliwa żona i mama, z wykształcenia jest nauczycielem języka angielskiego, ale z zamiłowania tworzy bloga Zdrowa Brzózka, który powstał z potrzeby serca. W 2009 roku weszła do niestety rosnącego w liczbę grona CUdaków za sprawą zdiagnozowanego schorzenia Colitis Ulcerosa (WZJG). Świadomie szukając przyczyny tej choroby autoimmunologicznej odkrywa świat holistycznego podejścia do zdrowia, które mówi, że człowiek składa się nie tylko z ciała, ale i umysłu i duszy. Narzędziami stosowanymi przez Kamilę, które skutecznie jednoczą ciało, umysł i duszę, są Ajurwedą (starożytna medycyna indyjska) oraz joga i śmiechoterapia.