Kamila Bachula

Holistyczne podejście do zdrowia – Ajurweda – Joga śmiechu

Jestem tym, co myślę Zrozumieć i pokochać swoje ciało

Joga poranna – 5 Rytuałów Tybetańskich

5 Rytuałów Tybetańskich

Joga w moim życiu zawitała kilka lat temu za sprawą nagrań video z instrukcjami od Wiktora Morgulca. Potem trafiłam do szkoły Joga Manas w Tarnowie i tak do tej pory rozwijam swoje ciało i świadomość dzięki cudzie jakim jest joga. Rok temu trafiłam na sekwencję pięciu Rytuałów Tybetańskich i wtedy pomyślałam sobie, że to mógłby być dobry start dla osób początkujących na zapoznanie się z tą piękną formą ruchu.

5 Rytuałów Tybetańskich to sekwencja 5 różnych ćwiczeń, które powtarzamy od 3 do 21 razy. Na początku możemy je wykonywać bardzo wolno, aby obserwować swoje ciało i równocześnie skupiać się na oddechu. Oddech w jodze jest bardzo ważny, ponieważ jego rytm jest połączony z odpowiednimi asanami. Polecam wykonywać te ćwiczenia z samego rana, ponieważ ta sekwencja pięknie budzi całe ciało i ładuje energią na cały dzień.

Pomiędzy ćwiczeniami możemy robić sobie chwilowe przerwy, aby nasz oddech się uspokoił. Zaczynamy od 3 powtórzeń każdego z rytuałów i stopniowo, w miarę jak będziemy czuć, że nasze ciało wzmacnia się, zwiększamy ilość powtórzeń aż do 21. Mnie jeszcze się nie udało dojść do takiej profesji 😉

Na tym filmie pokazuję wszystkie Rytuały w odpowiedniej kolejności.

1. Rytuał wzmacnia nasze pole elektromagnetyczne, w miarę praktyki można dosłownie poczuć swoją aurę. Aby nie kręciło się nam w głowie, obierzmy jeden stały punkt, na którym skupiamy wzrok po każdym obrocie. Jeżeli po kilku powtórzeniach czujesz „helikoptery” w głowie, opuść głowę, zamknij oczy i oddychaj spokojnie, aż wrócisz do równowagi.

2. Rytuał wzmacnia nasz brzuch, trzustkę i tarczycę. Nogi możemy podnosić proste lub zgięte w kolanach. Jeżeli odczuwasz ból w odcinku lędźwiowym, lepiej zginaj nogi w kolanach tak jak w filmie. Ewentualnie możemy włożyć dłonie pod pośladki – to pomoże podnieść nasze nogi wyprostowane. Wdech bierzemy, gdy podnosimy głowę i nogi do góry, a z wydechem opuszczamy głowę i nogi na matę.

3. Rytuał stymuluje nadnercza, grasicę i tarczycę, pięknie wzmacnia mięśnie ud. Dłonie układamy poniżej pośladków. Z każdym wychylenie w tył bierzemy wdech, a wydech kiedy powracamy głową w przód.

4. Wzmacnia pośladki i dolną część pleców, kolana, nadgarstki i biodra. Wdech pobieramy z każdym uniesieniem bioder w górę, a wydech z każdym siadem na matę.

5. Wzmacnia nogi, otwiera serce, rozciąga brzuch i wzmacnia barki. Wchodząc w pozycje psa z głową w górę bierzemy wdech, a wydech z każdym przejściem do psa z głową w dół.

Po zakończeniu Rytuałów, siadamy w siadzie skrzyżnym, zamykamy oczy i siedzimy tak do momentu wyrównania naszego oddechu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kamila Bachula - szczęśliwa żona i mama, z wykształcenia jest nauczycielem języka angielskiego, ale z zamiłowania tworzy bloga Zdrowa Brzózka, który powstał z potrzeby serca. W 2009 roku weszła do niestety rosnącego w liczbę grona CUdaków za sprawą zdiagnozowanego schorzenia Colitis Ulcerosa (WZJG). Świadomie szukając przyczyny tej choroby autoimmunologicznej odkrywa świat holistycznego podejścia do zdrowia, które mówi, że człowiek składa się nie tylko z ciała, ale i umysłu i duszy. Narzędziami stosowanymi przez Kamilę, które skutecznie jednoczą ciało, umysł i duszę, są Ajurwedą (starożytna medycyna indyjska) oraz joga i śmiechoterapia.