Zdrowa potrawka mięsno-warzywna
Ta wypasiona zupa z masą warzyw, odrobiną mięsa i mnóstwem smaków i zapachów jest sycącym i zdrowym daniem idealnym o każdej porze dnia… i nocy 😉 Wspominam o nocy, ponieważ ostatnio gotowałam ją na spotkanie ze znajomymi i podawałam ją właśnie w nocy koło północy 😀 . Przygotowanie potrawki jest proste i dość szybkie. Magicznym składnikiem dodającym intensywnego smaku jest domowy ketchup według przepisu kochanej pani Zosi (klik) 🙂
Ach jak miło jest sięgnąć do własnej spiżarki po swoje domowe przetwory (klik)! Wiem co w nich jest, nie muszę czytać etykiety i analizować składu. A najlepsze jest to, że są pod ręka, od razu gotowe do użycia podczas gotowania, albo zjedzenia prosto ze słoika 😉 . Oprócz domowego ketchupu (klik) w mojej spiżarce znajdują się także powidła owocowe bez cukru (klik), ogórki kiszone (klik), ogórki w zalewie musztardowej bez cukru (klik) oraz kiszona kapusta od teścia 😀 .
Przepis na zdrową potrawkę mięsno-warzywną:
Składniki:
- 500 g mielonego mięsa gulaszowego z indyka
- ewentualnie 2 wiejskie kiełbaski o dobrym składzie
- 1 litr bulionu z kości (klik)
- 1 litr wody
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1 cukinia
- 1 papryka
- 1 por
- kilka pieczarek
- 250 ml domowego ketchupu (klik)
- sól, pieprz
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1 płaska łyżeczka pieprzu cayenne
- 1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego
- 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej
- 3 czubate łyżeczki słodkiej papryki wędzonej
- 1 łyżka oleju kokosowego
Przygotowanie:
Wszystkie warzywa i grzyby dokładnie myjemy. Na patelnię ląduje olej kokosowy, pokrojony por z pieczarkami i mięso mielone. Możemy ewentualnie podkręcić smak potrawki dobrej jakości kiełbaską wiejską, którą także wrzucamy na patelnię. Doprawiamy lekko solą i pieprzem, dusimy pod przykryciem przez 15 minut co chwilę mieszając.
W osobnym garnku zagotowujemy wodę z bulionem. Kiedy wywar zacznie się gotować, wrzucamy pokrojoną marchew i pietruszkę. Gotujemy 15 minut, po czym dodajemy zawartość patelni oraz pokrojoną cukinię i paprykę. Całość doprawiamy i gotujemy na małym ogniu przez 30 minut. Na koniec dodajemy domowy ketchup, czekamy, aż całość zabulgocze i gotowe 😉 .
Jeśli nie mamy domowego ketchupu, możemy użyć albo dobrej jakości koncentratu pomidorowego, albo pomidorów w puszce, które wcześniej zblendujemy.
Smacznego i na zdrowie!