Kamila Bachula

Holistyczne podejście do zdrowia – Ajurweda – Joga śmiechu

Dom bez chemii

Łazienka bez chemii

Po ostatnich porządkach w szafkach w łazience z dumą muszę przyznać, że z chemii czyszczącej pozostało mi tylko opakowanie Vanisha. Niestety nie znalazłam jeszcze tak mocnego substytutu do wywabiania bardzo uporczywych plam. Na szczęście używam go sporadycznie ponieważ orzechy piorące i ocet świetnie dają sobie radę w codziennym praniu. Zapraszam Was do zapoznania się oraz zaprzyjaźnienia z octem, sodą oczyszczoną i boraksem, ponieważ te trzy jakże tanie i łatwo dostępne środki zastępują wiele sklepowych, drażniących środków czyszczących.

Zastosowanie naszych trzech bohaterów może być już Wam znane z posta na temat zmywarki bez chemii (klik). Do dzisiaj nie kupuję tabletek, a moja zmywarka żyje i ma się dobrze. Raz w miesiącu dokładnie czyszczę samą zmywarkę, również za pomocą octu i sody. W tym celu dno zmywarki zasypuję połową szklanki sody i szklanką octu. Wytwarza się piana która świetnie czyści filtry zmywarki. Pozostawiam pracującą pianę na godzinę, a następnie dosypuję ½ szklanki boraksu i włączam najdłuższy program myjący z najwyższą temperaturą. To zazwyczaj wystarcza do odświeżenia zmywarki, jeśli jednak na filtrze nadal pozostają jakieś nieczystości, wystarczy go wyjąć i umyć ręcznie.

Czystość naczyń mytych w zmywarce na sodzie, occie i boraksie jest zadowalająca, ale i przy używaniu tabletek też nigdy nie była perfekcyjna. Jednak mycie ręczne, to mycie ręczne 🙂 . Natomiast czas jaki zaoszczędzam dzięki stosowaniu zmywarki przekonuje mnie do tego, żeby nie sterczeć przy zlewie.

Połączenie kwaśnego octu z zasadową sodą tworzy pianę.
Połączenie kwaśnego octu z zasadową sodą tworzy pianę.

Mieszaniną sody i octu, umyjemy także naszą MUSZLĘ KLOZETOWĄ. Wystarczy użyć tych samych proporcji co do mycia zmywarki (½ szklanki sody i szklanka octu). Pozostawiamy pieniącą się miksturę na godzinkę, po czym myjemy muszlę szczotką. Do odkażenia DESKI SEDESOWEJ przyda się roztwór octu z wodą w proporcji 1:1. Roztwór rozpylam po desce i wycieram ręcznikiem papierowym. Tym samym roztworem umyjemy lustra, płytki, podłogi oraz armaturę łazienkową.

Wiem, że zapach octu może się nie podobać, ale na szczęście dość szybko się ulatnia. Jeśli jednak bardzo nam przeszkadza to przygotujmy sobie w pogotowiu swój ulubiony olejek eteryczny. Wystarczy nim skropić ubranie, w którym akurat sprzątamy, a przyjemny zapach będzie nam zawsze towarzyszył. Możemy też przygotować własny odświeżacz powietrza do łazienki. Wsypujemy 3 – 4 łyżki sody oczyszczonej do słoika i wkraplamy około 10  kropli olejku eterycznego. Następnie dobrze mieszamy, aby równomiernie rozprowadzić olejek w sodzie. Taki słoiczek możemy udekorować według własnego uznania. Odświeżacz powietrza własnej roboty będzie cieszył nasze oko oraz działał terapeutycznie, w zależności od tego jaki zapach olejku wybierzemy.

Do mycia WANNY świetnie się sprawdzi  boraks, z którego możemy przygotować pastę czyszczącą (na 3 łyżki boraksu wystarczy 1 łyżka octu). Pasta świetnie myje wannę i umywalkę, ale  nada się także do wyszorowania przypalonych garnków.

Za pomocą sody możemy również wyczyścić naszą PRALKĘ. Wsypujemy do bębna pralki szklankę sody i nastawiamy pustą pralkę na pranie w min. 50 stopniach. Możemy również wlać octu spirytusowego do zbiornika na płyn do płukania, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Na koniec przedstawiam Wam książkę pt. „Niezwykłe zastosowania zwykłych rzeczy”. To właśnie z niej m.in. czerpię pomysły na zastosowanie tanich i łatwo dostępnych środków w codziennych porządkach domowych. Kilka lat temu na spotkaniu ze znajomymi, treści zawarte w tej książce były tematem naszych żartów. Dzisiaj korzystam z niej i doceniam to, jak bardzo pomogła mi zredukować chemię w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kamila Bachula - szczęśliwa żona i mama, z wykształcenia jest nauczycielem języka angielskiego, ale z zamiłowania tworzy bloga Zdrowa Brzózka, który powstał z potrzeby serca. W 2009 roku weszła do niestety rosnącego w liczbę grona CUdaków za sprawą zdiagnozowanego schorzenia Colitis Ulcerosa (WZJG). Świadomie szukając przyczyny tej choroby autoimmunologicznej odkrywa świat holistycznego podejścia do zdrowia, które mówi, że człowiek składa się nie tylko z ciała, ale i umysłu i duszy. Narzędziami stosowanymi przez Kamilę, które skutecznie jednoczą ciało, umysł i duszę, są Ajurwedą (starożytna medycyna indyjska) oraz joga i śmiechoterapia.