Kamila Bachula

Holistyczne podejście do zdrowia – Ajurweda – Joga śmiechu

Domowa spiżarka Jestem tym, co jem

Buraczki z imbirem na zimę

Sałatka z buraczków do słoika na zimę

Sałatka z buraczków chodziła za mną od ponad roku. W ubiegłą jesień sprawy tak się potoczyły, że nie było kiedy jej zrobić. I dobrze, bo nie wiem czy wtedy wpadłabym na to, żeby połączyć tradycyjną sałatkę z buraczków z imbirem 🙂

Dzięki imbirowi to będzie super sałatka na chłodne dni, ponieważ imbir ma właściwości rozgrzewające. Więcej o tym jak możesz wykorzystać imbir w domowej apteczce przeczytasz tutaj (klik).

Przepis na buraczki z imbirem:

Składniki:

– 3 kg buraczków

– 1 kg czerwonej papryki

– 1 kg marchwi

– 1 kg cebuli

– 1 mały korzeń imbiru (ja użyłam taki jak na zdjęciu powyżej)

– 2 łyżki soli

– 2 szklanki wody

– 1 szklanka octu jabłkowego

– 2 czubate łyżki syropu daktylowego

– 1 łyżeczka kurkumy

– 1 łyżeczka cynamonu cejlońskiego

– 1 łyżka oleju koko

– ziarna pieprzu i ziela angielskiego

– liście laurowe

 Przygotowanie:

Według mnie najlepiej jest zapiec buraczki w całości w skórce, aby zachowały jak najwięcej smaku i aromatu. W tym celu rozkładamy umyte buraczki na papierze do pieczenia i pieczemy w 180 stopniach przez około 60 minut.

Gdy ostygną, obieramy je ze skórki i ścieramy na tarce o grubych oczkach.

Marchew myjemy, obieramy i również ścieramy na tarce.

Cebulkę kroimy w piórka, a paprykę w kostkę.

Imbir obieramy i możemy go rozdrobnić w malakserze lub zetrzeć go na bardzo drobnej tarce.

Na rozgrzaną patelnię z olejem kokosowym wrzucamy cebulkę, chwilę dusimy i dodajemy marchew. Po chwili dodajemy paprykę i imbir. Dusimy całość na małym ogniu aż warzywa lekko zmiękną, ale mają być bardziej al dente.

Na koniec dodajemy starte buraczki, dokładnie mieszamy i zostawiamy na małym ogniu aż całość dobrze się nagrzeje.

Teraz przychodzi czas na zalewę. W osobnym garnku zagotowujemy 2 szklanki wody z 1 szklanką octu jabłkowego. Dodajemy sól, cynamon, kurkumę i syrop daktylowy.

Zalewamy warzywa gorącą zalewą, całość lekko zagotowujemy.

W międzyczasie przygotowujemy słoiki, które porządnie myjemy. Na dno każdego słoika wrzucamy po liściu laurowym, kilka ziarenek pieprzu i ziela angielskiego. Do słoików nakładamy gorącą sałatkę i od razu zakręcamy.

Sałatkę pasteryzujemy najlepiej w piekarniku nagrzanym do 150 stopni przez około 15 – 20 minut.

Smacznego i na zdrowie!

2 KOMENTARZE

  1. Czy musimy podsmażać warzywa na oleju kokosowym. Nie może być zwykła oliwa albo olej rzepakowy lub słonecznikowy. Cieszę się, że natknęłam się na Pani blog. Również robi mi się słabo gdy czytam przepisy na przetwory nie tylko owocowe ale i warzywne, do których dodaje się po kilka szklanek cukru. Saint

    • Polecam smażyć na oleju kokosowym, bo jest to tluszcz nasycony, a przez to stabilny. Smażenie na oleju rzepakowym bądź słonecznikowym jest niebezpieczne, a oliwy szkoda smażyć, bo też traci swoje właściwości, dlatego stawiam na olej kokosowy 😉 Pisałam o tym więcej w tekście „Najtrudniejszy pierwszy krok”. Pozdrawiam serdecznie 🥰

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kamila Bachula - szczęśliwa żona i mama, z wykształcenia jest nauczycielem języka angielskiego, ale z zamiłowania tworzy bloga Zdrowa Brzózka, który powstał z potrzeby serca. W 2009 roku weszła do niestety rosnącego w liczbę grona CUdaków za sprawą zdiagnozowanego schorzenia Colitis Ulcerosa (WZJG). Świadomie szukając przyczyny tej choroby autoimmunologicznej odkrywa świat holistycznego podejścia do zdrowia, które mówi, że człowiek składa się nie tylko z ciała, ale i umysłu i duszy. Narzędziami stosowanymi przez Kamilę, które skutecznie jednoczą ciało, umysł i duszę, są Ajurwedą (starożytna medycyna indyjska) oraz joga i śmiechoterapia.